BAROMETR ZAWODÓW - jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach jest badaniem jakościowym, które ma na celu pokazanie zapotrzebowania na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw.
Przeprowadzany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i pozwala uwzględnić kwalifikacje pracowników i rzeczywiste przygotowanie do wykonywania zawodu.
Barometr zawodów dzieli zawody na trzy grupy:
- zawody nadwyżkowe, czyli zawody w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (osobom poszukującym pracy najtrudniej jest znaleźć zatrudnienie). W naszym subregionie sytuacja przedstawia się następująco:
- POWIAT LESZCZYŃSKI i MIASTO LESZNO: pedagodzy, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej, specjaliści technologii żywności i żywienia
- POWIAT RAWICKI- brak
- POWIAT GOSTYŃSKI- brak
- POWIAT KOŚCIAŃSKI- pracownicy administracyjni i biurowi
- zawody deficytowe, czyli zawody w których liczba miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców ( najtrudniej znaleźć kandydatów do pracy). Na poniższym wykresie prezentujemy zestawienie ilościowe dla subregionu leszczyńskiego:
- zawody zrównoważone, czyli zawody w których liczba wolnych miejsc jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Przedstawiamy prognozę sytuacji w zawodach dla powiatów subregionu leszczyńskiego na rok 2022 na podstawie danych barometru zawodów.
- POWIAT LESZCZYŃSKI i MIASTO LESZNO
- POWIAT RAWICKI
- POWIAT GOSTYŃSKI
- POWIAT KOŚCIAŃSKI
Analizując Barometr zawodów na rok 2022 można również wyodrębnić wspólne zawody dla grupy zawodów deficytowych występujące w każdej części naszego subregionu. Zaliczamy tutaj zawody takie jak:*
- betoniarze i zbrojarze
- cieśle i stolarze budowlani
- dekarze i blacharze budowlani
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
- kierowcy autobusów
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
- krawcy i pracownicy produkcji odzieży
- kucharze
- lekarze
- magazynierzy
- monterzy instalacji budowlanych
- murarze i tynkarze
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu
- nauczyciele przedmiotów zawodowych
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
- operatorzy obrabiarek skrawających
- pielęgniarki i położne
- pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych
- pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie
- przetwórcy mięsa i ryb
- robotnicy budowlani
- spawacze
*Źródło: opracowanie własne na podstawie wyników: barometrzawodow.pl
Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym badanie w województwie wielkopolskim oraz prognozą dla całego kraju na stronie www.barometrzawodow.pl