We wrześniu startuje wyzwanie CanSat 2024/2025 – niezwykła szansa dla młodzieży na udział w projekcie kosmicznym! To możliwość zdobycia wyjątkowego doświadczenia, rozwinięcia umiejętności technicznych i naukowych oraz współpracy w wielozadaniowej grupie. Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska zapraszają do zgłaszania zespołów.
Czym jest CanSat?
CanSat to sonda badawcza, mieszcząca się w puszce po napoju, która w trakcie lotu rakietą i opadania na spadochronie przeprowadza eksperymenty naukowe. Uczestniczki i uczestnicy wyzwania zrealizują wszystkie etapy projektu: od koncepcji misji, przez projektowanie i budowę sondy, aż po analizę danych zebranych podczas lotu.
Dlaczego warto?
Udział w wyzwaniu CanSat to coś więcej niż budowa minisatelity. To wspaniała okazja do integracji zespołu i wzmacniania kompetencji XXI wieku, takich jak praca grupowa, umiejętność komunikacji czy zarządzanie projektem. Uczestniczki i uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, a także rozwiną umiejętności przydatne branży kosmicznej. Konkurs daje młodzieży możliwość wzięcia udziału w autorskim projekcie naukowym i inżynieryjnym już na etapie szkolnej edukacji.
Polskie zespoły uczestniczące w wyzwaniu CanSat przez lata odnosiły sukcesy na poziomie międzynarodowym. Od 2024 roku zwycięskie drużyny z 24 krajów biorą udział w wydarzeniu ‘CanSat – Space Engineer for a Day’, podczas którego mają wyjątkową okazję doświadczyć, jak wygląda codzienna praca inżyniera kosmicznego w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Kto może wziąć udział w wyzwaniu?
Wyzwanie CanSat przeznaczone jest dla młodzieży w wieku 14-19 lat. Drużyny powinny składać się z 4-6 osób i być zgłaszane przez osoby pełnoletnie, zaangażowane w proces edukacyjny członków zespołu w ramach działalności realizowanej w placówce kulturalnej czy oświatowej.
Nie trzeba być inżynierem ani inżynierką, by poprowadzić zespół w tym wyzwaniu!
Organizatorzy zapewniają wsparcie na każdym etapie – od szkoleń i webinariów, po sesje Q&A i spotkania z ekspertami. Drużyny otrzymają również zestawy elektroniczne CanSat Kit, zawierające wszystkie niezbędne komponenty.
Jak wziąć udział?
Rekrutacja rozpocznie się 1 września 2024 i potrwa do 21 września 2024. Aby zgłosić zespół, opiekun(ka) musi wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie organizatora od 1 września 2024. W formularzu należy określić wstępny plan misji CanSat oraz zainteresowania badawcze zespołu.
Wyzwanie CanSat realizowane jest we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego ESERO, który powstał, by inspirować młodych ludzi do odkrywania wszechświata i rozwijania pasji naukowych w obszarze STEAM. Centrum Nauki Kopernik jest partnerem tego programu już od 10 lat!
Więcej informacji i formularz zapisu: CanSat 2024/2025 (kopernik.org.pl)
Źródło: ESERO-Polska