Konkurs skierowany jest dla uczniów starszych klas szkół podstawowych przy współpracy z nauczycielami przedmiotów historii i WOS

Celem Konkursu jest rozwój kompetencji komunikacyjnych wśród młodzieży dot. partycypacji i demokracji oraz kompetencji społecznych i obywatelskich jak również wyposażenie uczniów w umiejętność radzenia sobie w sytuacjach społecznych i przyszłych zawodowych.

Ponadto przygotowanie młodych osób do sprawnej komunikacji, współpracy z samorządem lokalnym i życia w społeczeństwie obywatelskim. Wzrost poczucia zaufania społecznego, a także przybliżenie wiedzy z zakresu funkcjonowania i rozwoju samorządu terytorialnego oraz wzbudzenie zainteresowania ideą samorządności.

Tematyka konkursu skupia się wokół samorządu i demokracji lokalnej. Obejmuje wiedzę dotyczącą funkcjonowania samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, w tym zadania, które spoczywają na samorządzie wobec mieszkańców w praktycznym aspekcie. Tak więc Konkurs wymaga umiejętności myślenia o sprawach, którymi samorząd się zajmuje.

Warunkiem udziału w Konkursie jest:

  • wyrażenie zgody rodziców/opiekunów prawnych, które przekazywane są przez uczniów do koordynatora szkolnego, ten natomiast wysyła do Organizatorów skan - zbiorczo w wersji papierowej;
  • zgłoszenie uczestnictwa do koordynatora szkolnego (nauczyciel), który podaje drogą elektroniczną w edytowalnym dokumencie Word (Karta zgłoszeniowa uczestnictwa w konkursie) listę zainteresowanych uczniów do Organizatorów.


Konkurs jest dwustopniowy:

  • Etap subregionalny – do 22 listopada 2021 r.
  • Etap wojewódzki do 30 listopada 2021 r.

Wszystkie niezbędne informacje i załączniki znajdują się poniżej.