Na zdjęciu widać tłum stojącej w holu podczas wydarzenia młodzieży.

Setki młodych osób na TARGACH KARIERY

W miniony czwartek (20.10.2022 r.) już przed godz. 10:00 przed nowym budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie zaczęły ustawiać się tłumy młodzieży.

To za sprawą organizowanych przez nas TARGÓW KARIERY. Podczas wydarzenia zaprezentowały się szkoły ponadpodstawowe z całego Leszna i Powiatu Leszczyńskiego: I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, Zespół Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie, Zespół Szkół Specjalnych w Lesznie, II Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie, III Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, Zespół Szkół nr 4 w Lesznie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rydzynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach oraz Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie.

Przyszli adepci szkół ponadpodstawowych mieli w czym wybierać. Mogli także porozmawiać ze starszymi kolegami o tym jak wygląda nauka w tych szkołach, dowiedzieć się dlaczego taki kierunek wybrali i jakie atuty ma dana szkoła. Ponadto mieli możliwość odbycia na miejscu krótkich praktyk (np. z szycia na maszynie, sadzenia roślin, przeprowadzenia eksperymentu chemicznego) i przekonać się, czy to im odpowiada.

Swoją ofertę zaprezentowali także: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie, Centrum Aktywności Twórczej, Bursa Międzyszkolna, Komenda Miejska Policji w Lesznie, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lesznie, TEB Edukacja, Studio Fotograficzne Adrian Franek, Centrum Integracji Cudzoziemców w Lesznie, Cech Rzemiosł Różnych w Lesznie.

Przy tych stoiskach również nie zabrakło możliwości sprawdzenia swoich umiejętności np. w montażu i demontażu komputerów (zarówno laptopów jak i stacjonarnych), porozmawianiu po angielsku czy nawet zgłębienia tajników fotografii.


Młodzież mogła skorzystać również z wielu warsztatów i prelekcji zaplanowanych na ten dzień. Anna Szyszka - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie, przeprowadziła prelekcję pt. „Bądź SMART” – już dziś zaplanuj swoją zawodową przyszłość”. Krzysztof Tarka z leszczyńskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli opowiedział o swoich dalekich podróżach zastanawiając się czy to pasja czy może jednak już praca. Marzanna Bogacka i Jan Kosmowski Instytutu Badań Edukacyjnych poprowadzili wykład pt. „Od kompetencji, przez
kwalifikacje do zawodu”. O tym jak wygląda zawód influencera można było dowiedzieć się od Jakuba Urbaniaka - czyli PODZIARANEGO TATY. Anna Brink HR Manager firmy ASSA ABLOY poprowadziła prelekcję pt. „Jesteś przyszłym pracownikiem”. Danka Gierczak, nauczycielka II LO w Lesznie - specjalistka od sketchnotek opowiedziała o 10 trikach na skuteczną naukę. Dorota Pietrowicz, Nauczycielka I LO w Lesznie poprowadziła warsztaty „Pamięć - Poradnik Użytkownika", natomiast Iwona Frąckowiak–Bień i Violetta Dopierała Nauczycielki I LO w Lesznie opowiedziały o certyfikatach językowych w tejże szkole.

Młodzież, która niebawem stanie przed wyborem nowej szkoły i zawodu fachowymi i bezpłatnymi konsultacjami wspierali doradcy zawodowi.

Nie brakowało również czegoś dla ducha i ciała, ponieważ na ostatnim piętrze biblioteki w sali audiowizualnej swoje talenty (nie tylko muzyczne) prezentowała młodzież z leszczyńskich szkół.

Niebawem na naszym kanale YouTube pojawi się krótki film z tego wydarzenia, na który serdecznie zapraszamy.

Mamy nadzieję, że bardzo wysoka frekwencja młodzieży kończącej za kilka miesięcy szkoły podstawowe przełoży się na trafne wybory kolejnej, nowej ścieżki edukacyjnej.

Dziękujemy wszystkim współorganizatorom, partnerom i patronom. Szczególne podziękowania kierujemy do MBP w Lesznie za nieocenioną pomoc w realizacji tego wydarzenia. Serdecznie dziękujemy również nauczycielom, opiekunom i rodzicom, którzy z myślą o przyszłości młodych ludzi tak licznie przybyli na TARGI KARIERY.