Zdjęcie przedstawia młodzież z dwóch szkół pozującą do zdjęcia przed fontanną w Katanii.

Praktyki na największej wyspie na Morzu Śródziemnym

Niedawno z miesięcznych praktyk z Katanii oraz Barcellona Pozzo di Gotto wrócili uczniowie z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie, Zespołu Szkół nr 4 w Lesznie oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.

W tym roku wyjechało na nie 43 uczniów z kierunków: technik informatyk, technik teleinformatyk, technik elektronik, technik organizacji reklamy, technik usług fryzjerskich, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Sam wyjazd poprzedziły dość długie przygotowania. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji młodzież uczęszczała na dodatkowe zajęcia z j. angielskiego (zarówno podstawowego jak i zawodowego), pedagogiczno-psychologiczne, z bezpieczeństwa i zapobieganiu ryzyku oraz kulturowe. Ponadto każdy wyjazd poprzedzało co najmniej jedno spotkanie online uczniów i ich rodziców z koordynatorem projektu z naszego Centrum oraz przedstawicielem włoskiej organizacji przyjmującej.

Ponieważ firmy na Sycylii są bardzo często firmami rodzinnymi, to praktykanci mogli poczuć się jak w domu. To bardzo ważna kwesta, ponieważ praktyki trwały aż miesiąc i dla większości (jeśli nie wszystkich), była to pierwsza tak długa rozłąka z domem i rodziną. Ten czas pozwolił zapewne młodym ludziom nie tylko doszlifować umiejętności praktyczne, ale też nauczyć się samodzielności i radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach za granicami naszego kraju.

Poznali oni też włoską kulturę oraz kulinaria, a także zwiedzili ciekawe zakątki tej wyspy – m.in. wulkan Etna, Taorminę i Mesynę.

Więcej relacji z tych mobilności zobaczyć można na naszym Facebooku oraz kanale YouTube.

Projekt pn. „Praktyki w UE szansą na rozwój zawodowy i osobisty młodzieży” przygotowaliśmy i realizowaliśmy we współpracy ze szkołami w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.