Uczeń wykonuje czynności przy stoisku tapicerskim.

Podsumowanie NOCY ZAWODOWCÓW 4.0 HYBRYDOWO-ZAWODOWO

Dwie godziny trwała kolejna, czwarta już edycja NOCY ZAWODOWCÓW, która tym razem nosiła nazwę HYBRYDOWO-ZAWODOWO.

1 października byliśmy z Wami na żywo aż w 4 miejscowościach: Kościanie, Lesznie, Rawiczu i Gostyniu, a całe wydarzenie transmitowaliśmy dla Was online na naszym kanale YouTube – cwrkdiz.leszno, które dostępne jest dla wszystkich, którym tego dnia zabrakło czasu albo dla tych, którzy chcieli by sobie przypomnieć to jeszcze raz.

Tego dnia w studio, które przygotowaliśmy dla Was w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, nie zabrakło oczywiście Dyrektora Centrum Wsparcia Rzemiosła – Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie – Pana Bolesława Ratajczaka, a zaproszenie przyjęli także: Pani Małgorzata Durek – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kościanie, Pani Dorota Lew-Pilarska – Członkini Zarządu Powiatu Kościańskiego, Pani Janina Golik – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Pani Monika Lewandowska – Pełnomocnik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Lesznie oraz Pan Adam Mytych – Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Leszna.

Wokół studia rozmieszczone zostały stoiska, które przygotowali lokalni rzemieślnicy i lokalne firmy: zakład instalatorsko-ślusarski, zakład stolarski, firma naprawiająca i sprzedająca sprzęt elektroniczny, lakiernictwo pojazdowe, mechanik i blacharz samochodowy, fryzjer, tapicer, dekarze, piekarz, ślusarz oraz firma produkująca sprzęt medyczny. Stoiska mogła odwiedzać ograniczona ilość młodzieży (z uwagi na obostrzenia pandemiczne), która kończy niebawem szkoły podstawowe i stanie przed wyborem kierunku kształcenia. Jak co roku przygotowane stoiska były „aktywne”, tzn. że młodzież mogła wykonywać przy nich podstawowe czynności związane z danym zawodem. Przy stoiskach rzemieślniczych nie zabrakło również punktów informacyjnych lokalnych Cechów Rzemiosł Różnych, przy których młodzież mogła dowiedzieć się np. co należy przygotować aby podpisać umowę o naukę zawodu.

W Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie na młodzież czekały warsztaty z makramy, fotograficzne oraz z mechatroniki.

Natomiast warsztaty z druku 3D, ekonomii i handlu, logistyki, reklamy, turystyki, mechatroniki, odnawialnych źródeł energii oraz informatyki czekały na młodzież w Zespole Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu.

W ramach tegorocznej NOCY ZAWODOWCÓW w Zespole Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego w Rawiczu dla młodzieży przygotowano warsztaty kulinarne, kelnerskie, mechatroniczne oraz z ekonomii.

Podczas trwania wydarzenia na młodzież czekało aż 11 doradców zawodowych, do których mogła zarezerwować spotkanie za pośrednictwem naszego systemu rezerwacji online lub telefonicznie.

Z uwagi na trwający cały czas ograniczenia związane z pandemią zdecydowaliśmy się na to, by wszystko transmitować na żywo w sieci.

Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało kilka szkół ponadpodstawowych z naszego subregionu, a uczennice z ZSP w zaprezentowały rozmaite układy taneczne.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu organizowanym zawsze w pierwszy piątek października.

Serdeczne podziękowania składamy także Starostwu Powiatowemu w Kościanie, Starostwu Powiatowemu w Gostyniu, Starostwu Powiatowemu w Rawiczu, Miastu Leszno, Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, Cechom Rzemiosł Różnych w Śmiglu, Lesznie oraz Gostyniu, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie oraz oczywiście wszystkim szkołom, które w tym roku z nami współpracowały.

Do zobaczenia za rok!