Na plakacie znajduje się logo CWRKDiZ w Lesznie oraz zdjęcie dziewczyny siedzącej przy komputerze w pomieszczeniu z blachy oraz krótka informacja o Międzynarodowym Dniu Dziewcząt.

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt - 11 października

"Dziewczyny wiedzą, że cyfrowe realia i rozwiązania, są drogami, których potrzebują, aby utorować drogę do wolności wypowiedzi, radości i nieograniczonego potencjału. Wspólnie poszerzmy te ścieżki, aby to pokolenie dziewcząt mogło stać się pokoleniem technolożek!"

11 października przypada Międzynarodowy Dzień Dziewcząt - ustanowiony przez ONZ stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku.

Chcielibyśmy zaprosić Was do włączenia się w akcję - w tym roku pod hasłem "Cyfrowe pokolenie. Nasze pokolenie" i zorganizowały w szkołach, spotkania z dziewczętami, specjalnie dla nich i o nich.

W 2021 r. Forum Równości Pokoleń rozpoczęło wdrażać pięcioletnie zobowiązania dotyczące rozwiązań w zakresie nierówności płci – dokładnie w momencie, gdy świat wszedł w drugi rok pandemii COVID-19.

Podczas, gdy pandemia spowodowała rozwój platform cyfrowych do nauki, zarabiania i komunikacji, około 2,2 miliarda osób poniżej 25 roku życia nadal nie ma dostępu do Internetu w domu.

Dziewczynki są bardziej narażone na odcięcie. Różnica płci wśród globalnych użytkowników internetu wzrosła z 11 proc. w 2013 r. do 17 proc. w 2019 r.
W najsłabiej rozwiniętych krajach świata wynosi około 43 proc.

Jednak przepaść cyfrowa ze względu na płeć to coś więcej niż łączność.
Dziewczęta rzadziej niż chłopcy używają i posiadają urządzenia oraz uzyskują dostęp do umiejętności i miejsc pracy związanych z technologią.
Tylko poprzez zajęcie się nierównością i wykluczeniem, które obejmują obszary geograficzne i pokolenia, możemy zapoczątkować rewolucję cyfrową dla wszystkich, ze wszystkimi
.


Otóż do czego chcielibyśmy zaprosić?
Spróbujmy zachęcić dziewczyny z Waszych szkół, żeby używając cyfrowych rozwiązań, aplikacji, programów etc. przygotowały przesłania wolności, radości. Chętnie korzystają z TIK TOKA - mogą zrobić coś świetnego w ten sposób, zaśpiewać, zatańczyć.
Może nagrywają PODCASTY? - proszę bardzo, krótki do 10 min, podcast, który zaprezentujemy na naszej stronie.

Być może znacie dziewczęta zafascynowane nowymi technologiami, które mają już na swoim koncie widoczne działania, którymi mogłyby się pochwalić? To nie muszą być spektakularne rzeczy, nagrody, warto doceniać i odkrywać też takie talenty, które być może cichutko sobie coś tworzą do szufladki, ale koleżanki i koledzy o tym co nieco wiedzą. Zapytajcie!
Może macie w swoich szkołach dziewczęta, które prowadzą bloga, kanał na YT czy mogą stanowić CIEKAWĄ historię dla innych - przyślijcie informacje, linki, to co uważacie za wartościowe w szerzeniu idei RÓWNOŚCI I INSPIRACJI!

Jeszcze druga propozycja - można przeprowadzić zajęcia, pogadanki, dyskusje pod hasłem " Cyfrowe pokolenie, Nasze pokolenie" - co to dla dziewcząt znaczy, mogą coś narysować, mogą napisać, forma naprawdę dowolna, tak, żeby było wygodnie i przyjemnie.

Chodzi o szerzenie odwagi w korzystaniu z nowych technologii w kreatywny sposób, ale i przekazywaniu innym czegoś ważnego - ŻE WARTO podążać swoją ścieżką!

Liczymy na to, że uda się dostrzec i wyłowić perełki i ktoś więcej o Nich usłyszy! Czekamy na zgłoszenia do czwartku (07.10.2021) do godziny 12.00 poprzez poniższy link:


Gotowe materiały można przesyłać mailowo na adres szymanska@cwrkdiz.leszno.pl

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się ponownie zrobić COŚ DOBREGO i dołożyć swoją cegiełkę do walki z nierównościami!